Média a dezinformace

Marcela Vlkannova | Aktuality

V úterý 26. 4. navštívily třídy 9. A a 9. B Městskou knihovnu v Benešově, kde probíhal workshop na téma Média a dezinformace. Tento workshop pořádá nezisková organizace Faketicky, která se věnuje mediální výchově a kritickému myšlení. Žáci se ve dvou hodinách poutavou formou dozvěděli, jak se orientovat v médiích a jak nenaletět dezinformacím. Tento dopolední program byl zajímavý, protože je toto téma aktuální a žakům velmi blízké.

Mgr. Markéta Novotná, Mgr. Zlatuše Houdková

 

Štafetový pohár 1. stupně

Michaela Turziková | Aktuality

Ve středu 27.dubna, za opravdu vydařeného počasí, proběhlo na atletickém stadionu v Benešově okresní kolo Štafetového poháru. Naši školu reprezentovalo 16 dětí ze 2. – 5. tříd.
Nejprve do své štafety na 8x100m nastoupily děti starší, poté mladší. Obě naše družstva vyhrála.
Poté si děti vyzkoušely hod 1kg medicimbálem a skok z místa.
Ve smíšených věkových štafetách na 8x200m také naše obě družstva zvítězila.
V individuálním hodnocení doplňkových disciplín jsme měli tyto výsledky:
1. místo ve skoku dalekém – Petr Řehák ze 3. A, Šárka Ottlová a Sebastian Woller, oba z 5.C
1. místo v hodu medicimbálem – Monika Kalošová ze 3.B, Šárka Ottlová z 5.C a Lukáš Vaníček z 5.A

Všem moc gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v krajském kole.

Michaela Turziková a Marek Pěkný

Sedmé třídy tradičně v dubnu v Ekocentru Vlašim na výukovém programu „Co se skrývá na dně“

Marcela Vlkannova | Aktuality

Do vozidla jsme si nastoupili,

autobusové jízdenky zakoupili.

Do Vlašimi jsme dorazili za půl hodiny

a u parazoo si navlékli své holiny.

Vlašimský park jsme navštívili,

plže, mlže a larvy vážek ulovili.

Tam, kde se slévá řeka s potokem,

ach, to je mým velkým snem,

viděti berušku vodní i vodoměrku,

teď už to máme všechno v merku.

Do cukrárny jsme se dobelhali

a tam si skvělou zmrzlinu dali.

Pak jsme jeli autobusem zpět do Benešova,

ale na popsání výletu nestačí jen slova.

Jsme rádi, že jsme mohli bezobratlé vidět,

ostatní ze školy nám budou závidět.

A tímto naše báseň končí

a sedmáci se s vámi loučí.

 

7. ročníky

 

 

 

Geologická exkurze Praha 9. D

Věra Brabcová | Aktuality

Dne 27.4. 2022 třída 9.D vyrazila na školní výlet do pražských muzeí.

Vlakem jsme dojeli do Vršovic a odtud jsme se prošli částmi Prahy do Chlupáčova muzea, které je pojmenované po Ivu Chlupáčovi. Zde jsme si poslechli přednášku o vývoji života na Zemi, prohlédli si exponáty a viděli živočichy z dávných dob v životní velikosti. Následovala procházka Prahou a cesta do Národního muzea. V Národním muzeu jsme viděli výstavu minerálů, jak těch, o kterých jsme se učili, tak o těch méně známých. Podívali jsme se i do nové budovy muzea a viděli zde 360° video o 20. století. Nakonec jsme si užili výhled na Prahu z nově otevřené kopule. Rozloučili jsme se s Prahou a vlakem jsme odjeli domů. Celý den jsme si moc užili a dozvěděli se spoustu nových informací. 

                                                 Marešová, A. Chlupáčová a M. Žůčková 9.D

Když pampelišky nekvetly… výstava k připomenutí 80. výročí vystěhování regionu mezi Vltavou a Sázavou po Benešov a Sedlčany.

Marcela Vlkannova | Aktuality

Název výstavy nás velmi oslovil a byl to také hlavní bod návštěvy dětí – zjistit, co vlastně znamená.

V pátek 22. dubna vyšlo z Dukly do parku u gymnázia hned několik tříd, mezi nimi 5. C a 7. E… Situaci, o které výstava pojednává, měly již děti probránu v rámci školní výuky, a tak si před samotným procházením mezi příběhy a skutečnostmi II. světové války na Benešovsku tento historický fakt zběžně popsaly a ihned se pustily do zjišťování podrobnějších informací dle pracovního listu.

Znát historickou událost ze školy je věc jedna, prožít si prostřednictvím vyprávění skutečných pamětníků tuto dobu, vidět autentické fotografie je samozřejmě úplně o něčem jiném. „Výstava byla moc hezká, ale je mi z toho smutno.“ To byla ta nejčastější věta, kterou jsem pak slyšela. Cestou zpátky do školy jsme se zastavili na zmrzlině, která nám spravila náladu. Děti souhlasily s tím, že už jsou dost velké na to, aby poznávaly i ty nešťastné události, které historie píše, aby se z nich poučily a zároveň si vážily podmínek, ve kterých žijeme dnes.

Mgr. Ludmila Bednářová

Den Země

Lenka Navrátilová | Přípravná třída

V rámci projektového Dne Země jsme si 21. a 22. 4. 2022 v přípravné třídě povídali o tom, jak chránit naši planetu Zemi. Navštívili jsme sběrný dvůr v Benešově, kde jsme se dozvěděli jak správně třídit odpad, co se s tříděným odpadem dál dělá a jak se dá ještě znovu použít. Za zajímavou exkurzi děkujeme panu řediteli Technických služeb Benešov.

Tvoření v MUD

Lenka Navrátilová | Přípravná třída

Ve středu 20.4.2022 jsme zavítali do MUD v Benešově. Prohlédli jsme si vernisáž, kde byla vystavena díla s širokou škálou výtvarných technik. My jsme se zaměřili na sochy, vystavené na zahradě muzea, které byly vyrobeny ze starého vodovodního potrubí. Stejnou sochu se děti pokusily vyrobit z modelovacích drátků. Práce je hodně bavila a výsledek byl skvělý. Strávili jsme v MUD hezké tvořivé dopoledne.