Eurorebus – finále

Jan Šťovíček | Aktuality

V pátek 9. 6. v Praze proběhlo finále celostátní soutěže Eurorebus. Za naši školu si účast vybojovali žáci šesti tříd. Konkurence byla tradičně vysoká a soupeření ve všeobecných znalostech s žáky gymnázií z různých koutů Česka nebylo snadné. Díky velké snaze našich žáků se nám podařilo obsadit 2. místo mezi základními školami a zároveň proniknout mezi 10 nejlepších škol. Děkujeme žákům za reprezentaci školy a povedenému výsledku v kategorii škol. Zároveň doufáme, že získané zkušenosti zúročí v dalším ročníku.

 

Exkurze do Škodovky

Marcela Vlkannova | Aktuality

Dne 7. června 2023  se třídy 9. B a 9. C vydaly na exkurzi do závodu Škoda Auto do Mladé Boleslavi. Na cestu dlouhou hodinu a půl jsme se vyrazili krátce po osmé hodině a na místo jsme přijeli okolo půl desáté. Nejprve jsme si museli vzít ochranné brýle a vestu, dále sluchátko. abychom slyšeli naši průvodkyni, a později i pana průvodce. Když jsme byli připraveni, tak jsme se vrátili do autobusu, který nás odvezl přímo do výrobních hal. Exkurze byla velmi zajímavá a dozvěděli jsme se, kde, jak a za jak dlouho se vyrobí vůz. Po prohlídce výroby jsme se vrátili zpátky do muzea Škodovky, kde jsme viděli modely starších aut a zjistili mnoho zajímavostí o tom, jak se auta postupně měnila a zdokonalovala do dnešní podoby. Po prohlídce s průvodcem jsme si ještě mohli projít muzeum sami. Následně jsme vyrazili zpět do Benešova.

Daniela Vesecká, 9. B

Škoda auto Mladá Boleslav

Jan Šťovíček | Aktuality

V tomto týdnu žáci devátého ročníku navštívili provozy a muzeum společnosti Škoda auto a. s. v Mladé Boleslavi. Žáci si prohlédli fungování robotické svařovny karoserií a lisovnu. V areálu společnosti dále viděli např. testování nově vyrobených automobilů a dozvěděli se mnoho informací o fungování společnosti. V muzeu prošli historií společnosti a měli možnost si prohlédnout historické vozy a koncepty značky Škoda. Zájemci si mohli vyzkoušet virtuální realitu nebo navštívit zákaznické centrum, kde si bylo možné “osahat” současné modely automobilů Škoda.

Exkurze 8. třídy

Jan Šťovíček | Aktuality

Na přelomu května a června naši osmáci postupně navštívili prostory Armádního muzea na Žižkově a Muzea fantastických iluzí v Praze. Dopoledne v Armádním muzeu pod vedením lektora z Vojenského historického ústavu na žáky čekal program Příběh Velké války, který žákům přiblížil prožitky lidí během 1. světové války. Největšího úspěchu u žáků se dočkala simulace zákopu. Po přesunu do centra města měli žáci možnost se občerstvit a odpočinout si dle svých preferencí. Odpolední program v muzeu iluzí se vedl v odlehčeném duchu, kdy žáci zkoušeli různé optické klamy, které si zachycovali na památku fotoaparátem.

Radvanice 2.den

Michaela Turziková | Aktuality

Dnešní den proběhl ve znamení turistiky a výtvarných činností. Žáci 5.A a 5.D tvořili dopoledne výtvarné práce na téma “Máme rádi přírodu”. Odpoledne vyrazili na 4km vzdálenou rozhlednu Žaltman. Počasí nám přálo, děti viděly i Sněžku a hodně je zaujala vojenská opevnění.
Třídy 5.B a 5.C si dali pořádně do těla na celodenním výletu do Adršpašsko-teplických skal.
Bylo to náročné, ale stálo to za to.
Odměnou nám byly vynikající jahodové knedlíky na večeři. Večer jsme zakončili táborákem.

Vaření v předmětu DOM

Marcela Vlkannova | Aktuality
 
Sladké syrníky a slané varenyky (lze i vareniky)
 
V předmětu DOM připravujeme s žáky pokrmy české kuchyně, ale i tradiční pokrmy jiných zemí.  Skupina žáků ze 7. ročníku spolu vaří již druhým rokem. Když jsme se zase zatoulali do jiné kuchyně, požádala jsem Dášu a Mášu, žákyně z Ukrajiny, o tradiční pokrm z jejich země. Volba padla na jeden sladký a jeden slaný pokrm. Prý je možné oba pokrmy připravit jak na sladko, tak i na slano. Hledali jsme recept, dívali se na videa o přípravě a další týden se obě dívky ujaly vedení skupin, dívčí a chlapecké. Na fotografiích jsou hotové pokrmy před konečnou úpravou.  Sladké syrníky čekaly na moučkový cukr, kysanou smetanu, popř. i drobné bobulové ovoce.  Varenyky byly plněné bramborovou náplní. Chlapci měli připravenou cibulku, mohli jsme přidat i slaninu.  S paní asistentkou Mácovou a žáky jsme zažili trochu netradiční hodinu.       
           
Ing. D. Pitelková

Školní výlet Kovářov 3. ročníky

Helena Brejlová | Aktuality

Dne 25.5.2023 se žáci 3. ročníků vypravili autobusem na školní výlet do Kovářova. Počasí přálo a byl krásný slunečný den. Děti se seznámily se životem v raně středověké vesnici, vyzkoušely si mlít mouku na mlýnských kamenech, umíchat placky a upéct je na ohni. Také je čekala stezka na boso plná různých venkovních aktivit, myší bludiště, hod oštěpem na kance, a dokonce prohlídka středověkého obydlí. Výlet byl úspěšně zakončen nákupem suvenýrů a zmrzlinky v místním hostinci. Děti si výlet náležitě užily a dozvěděly se mnoho zajímavých věcí.

Text a foto: Mgr. Michaela Váchová