Předání Poháru Eurorebus

Jan Šťovíček | Aktuality

Na počátku listopadu naší školu navštívili organizátoři celostátní vědomostní soutěže Eurorebus, aby našim žákům předali pohár pro nejlepší základní školu za vítězství v této kategorii ve 24. ročníku. Žáci, kteří reprezentovali ve finále, byli oceněny odměnami připravenými školským odborem MěÚ Benešov. Fotografie z předání na https://www.eurorebus.cz/predani-poharu-eurorebus-pro-zs-p639.html

Mgr. Jan Šťovíček

9.A a 9.B na Okresním soudu v Benešově

Veronika Švarcová | Aktuality

V pondělí 14. října 2019 a ve středu 16. října 2019 žáci z 9. A a 9. B měli jedinečnou možnost zúčastnit se soudních přelíčení na Okresním soudu v Benešově. Soud jsme navštívili v rámci předmětu „Výchova k občanství a zdraví“ s paní učitelkou L. Vašákovou. V pondělí zhlédla 9. A přelíčení s mladým mužem, který byl už několikrát ve vězení a je tam i teď za neplacení alimentů a nenastoupení do vězení v řádném termínu. Obžalovaný měl s sebou dokonce i doprovodnou eskortu.

9.B se zúčastnila jednání se starším pánem, který v dřívější době neměl žádný zápis v trestném rejstříku, ale po ztrátě manželky a dcery sedl opilý do auta a naboural. I toto soudní přelíčení bylo velmi zajímavé a poučné.

Mnozí z nás si díky této zkušenosti uvědomili, že nikdy nechtějí skončit v soudní síni v pozici obžalovaného. Byla to velmi cenná zkušenost, za kterou děkujeme paní učitelce L. Vášákové a paní soudkyni, díky kterým jsme se soudu mohli zúčastnit.

Šárka Neuwirthová, 9. A

Společné podzimní akce 3. a 9. oddělení ŠD

Hana Dvořáková | Aktuality, Školní družina

V měsíci září a říjnu se děti ze 3. a 9. oddělení ŠD věnovaly společným aktivitám.

26. 9. jsme jeli již tradičně společně ekovláčkem do Konopiště.

Následně jsme v rozmezí tří týdnů uskutečnili soutěž “Česko hledá talent”. Děti si v každém oddělení nacvičily různá vystoupení – např. zpěv, tanec, divadlo, gymnastiku, judo,… Ti nejlepší se probojovali až do finále, kde děti samy vybraly vítěze.

15. 10. obě oddělení v době vycházky navštívila výstavu, kterou pořádala VOŠ a SZeŠ Benešov. Děti se dozvěděly mnoho zajímavostí o domácích zvířatech.

23. 10. jsme uspořádali florbalový zápas mezi 2. A a 2. B.

Všichni jsme si společné chvíle moc užili a už se těšíme na další plánované setkání.

Hana Dvořáková a Monika Šubrtová

Florbalový turnaj – 3. ročník

Helena Brejlová | Aktuality

Florbalový turnaj je pro nás vždy velký zážitek. Nejinak tomu bylo i ve čtvrtek 17. 10. Každá třída vybrala své nejlepší hráče, domluvila se na barvě triček a malovala transparenty. Všechny zápasy byly velmi napínavé, spolužáci hráčů fandili a povzbuzovali. Po vzájemných zápasech bylo rozhodnuto:

  1. místo 3.A/skóre 16:3/
  2. místo 3. D/skóre 9:11/
  3. místo 3. B/skóre 3:14/
  4. místo 3. C/skóre7:7/

Pak se hrálo velké finále. V něm byla úspěšnější 3. A. Zaslouženě si z turnaje odnesla putovní pohár.

Text + foto: Mgr. Dana Hanušová

Týden zdravého životního stylu – 3. ročník

Helena Brejlová | Aktuality

3. A
Projektový den jsme zahájili povídáním o tom, co je to životní styl a co vše do něj patří. Pak jsme se vydali do cvičné kuchyně, kde jsme chystali prostírání na snídani, svačinu a oběd. O velké přestávce jsme si pochutnali na zdravých svačinách od našich maminek. Řešili jsme ovocný a zeleninový kvíz, osmisměrku, třídili odpad. Na závěr jsme shlédli video o pitném režimu, ovoci a zelenině.

3. B
Ve třídě 3.B. jsme se věnovali několika různým tématům. Nejdříve jsme se pozastavili nad vlivem reklam na náš jídelníček, potom jsme si prošli cestu některých potravin až ke konečnému spotřebiteli. Následovala lekce ze zdravovědy a děti měly možnost vyzkoušet si první pomoc, k čemuž nám dobře posloužil kamarád plyšový zajíc, kterému se náhle neudělalo dobře. Po zubní hygieně, následoval nácvik stolování a slušného chování u stolu. Děti si den pěkně užily a prázdné žaludky zaplnily přinesenou zdravou svačinkou.

3.C
Projektový den jsme odstartovali skupinovou prací o dlouhé cestě některých základních potravin až na náš stůl. Poté jsme se zamýšleli nad tím, jak reklama ovlivňuje naše stravovací návyky. Po zdravé svačince a zubní hygieně jsme se vydali do cvičné školní kuchyně, kde jsme si vyzkoušeli vhodně prostřít stůl k různým příležitostem a zopakovali si pravidla stolování. V posledním bloku jsme se věnovali správnému třídění odpadů.

3. D
Náš projektový den byl plný aktivit. Nejprve jsme se rozdělili do skupinek, ve kterých jsme plnili úkoly. Začali jsme tématem třídění odpadů. Poté jsme si povídali, jak reklama zasahuje do našeho životního stylu. Dalším zajímavým tématem byla cesta určitých potravin – od jejich počátku až ke konečnému spotřebiteli. Názorně jsme si ukázali cestu výroby chleba, moštu, mléka a masných výrobků. Podívali jsme se na video o pitném režimu a řekli jsme si, jaká jsou pravidla stolování. Na závěr dne jsme si shrnuli, co je to životní styl a co vše s ním souvisí.

O velké přestávce jsme si připravili zdravé svačinky, na kterých jsem si pochutnali.

 

Florbalový turnaj o putovní pohár 4. – 5. tříd

Mgr. Jana Šeborová | Aktuality

V pátek 18. října 2019 se na naší škole uskutečnil florbalový turnaj O putovní pohár pro žáky 4. a 5. tříd.

Nejdříve se utkali žáci v základních skupinách systémem každý s každým. Vítězové skupin se v semifinálových bojích potkali s druhým mužstvem opačné skupiny.

Vyvrcholením soutěže byla utkání o celkové umístění.

Po semifinálových zápasech se o třetí místo utkala družstva ze 4. A a 4. D. Vítězstvím 4:2 si zajistila třetí příčku třída 4. D.

V boji o první místo poměřily své síly třídy 5. C a 5. D. Po nerozhodném výsledku 0:0 rozhodly o vítězi turnaje nájezdy, které v poměru 2:0 vyhrála 5. D a vybojovala putovní pohár.

Ze všech družstev byli vybíráni žáci, kteří nás budou reprezentovat na florbalovém turnaji O neveklovský měšec. Všichni se těšíme, až změříme své síly s dětmi jiných škol.

Držte nám palce!!

Výsledky jednotlivých utkání a konečné pořadí najdete v tabulkách.

Mgr. Jana Janoušková

Stáhnout (XLS, 41KB)

Chemická soutěž

Veronika Švarcová | Aktuality

Ve čtvrtek 17. října se konalo 1. kolo soutěže „Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR 2019/2020“. Této soutěže se žáci devátých tříd účastní pravidelně, a to s dobrými výsledky. A i letošní rok není výjimkou, přihlásilo se totiž 23 žáků. Naším úkolem bylo vyplnit test, ve kterém byly úlohy zaměřené hlavně na kovy a celkově na učivo z 8. ročníku.

Výsledky:

  1. místo – Kristýna Ottlová z 9. C (50 b)
  2. místo – Anna Peroutková z 9. B (46 b)
  3. místo – Martina Hubáčková z 9. B (44 b)

Tyto tři nejlepší řešitelky postupují do 2. kola, které proběhne 12. prosince 2019 na Masarykově střední škole chemické v Praze. Z 2. kola, které bude také ve formě testu, postoupí třicet nejlepších žáků do dalšího (posledního) kola. V něm budou plnit praktické úkoly.

Gratulujeme a přejeme jim hodně štěstí v dalších kolech.

Šárka Neuwirthová, 9. A