8.B si zkoušela řemesla

Veronika Švarcová | Aktuality

V 8.B jsme v hodině Čsp zrealizovali nápad p. a. Rohlíkové. Žáci si ve dvou skupinách „stavěli a zařizovali dům“. Seznamovali se tak více s vybranými řemesly. V hodinách využíváme i videa na www.infoabsolvent.cz. Práce, prostředí, používané nástroje, uplatnění i výsledek činnosti profesí, posouzení vlastních schopností a dovedností to je nyní práce osmáků. Příští rok je čeká výběr oboru studia na střední škole.

Kartonové modely mají osvětlení, vymalované stěny, natažené koberce, drobné zařízení. V modelu se střechou můžeme vidět v přízemí halu se sedací soupravou, koupelnu (z modelovací hmoty nechybí umyvadlo, sprchový kout i toaleta), jídelnu se židlemi a podsedáky. Patro je s přízemím spojeno schody. V patře je ložnice s postelí, v té jsou polštáře i pokrývky. V domě nechybí květinové dekorace. Návrh domu vznikl společnou prací a úpravami v průběhu realizace. Chlapci zařizovali stavební, instalatérské, elektrikářské práce. Dívky se realizovaly v nábytkářství, šily a potahovaly, povlíkaly, čalounily. Přestože se obě skupiny ve třídě modelům věnovaly dvě vyučovací hodiny, jeden z domů je více vybavený a „vymazlený“.

Je to práce: Onderkové M., Čepelové A., Škvorové M., Pohunkové E., Doležala F., Krupičky M., Schovánka M., Devery D., Nevřely T., Goliszka O., Scharfa T., Štěpánka F. a Čecha K.

za předmět Čsp ve třídě Pitelková D.

Kvalifikační turnaj do celostátní soutěže JrNBA

Milan Rýdl | Aktuality

Ve středu 17.dubna se naše družstvo, složené ze žáků a žákyň třetích a čtvrtých tříd, zúčastnilo turnaje o postup do soutěže Junior NBA, který probíhal v hale ZŠ Bystřice. Již od 8 hodin zahajovalo proti domácímu týmu a po velmi dobrém výkonu zaslouženě zvítězilo. Po hodinové přestávce nás na hřišti čekalo družstvo zastupující ZŠ Jesenice složené téměř celé z dětí, které trénují jiné sporty než basketbal. Do zápasu však vlétli s o to větší vervou a nasazením, takže celý průběh utkání byl vyrovnaný a nervy drásající. Jen díky naší zlepšené střelecké mušce v závěru utkání se nám podařilo vyhrát. Do závěrečného duelu proti týmu ze ZŠ Zdimeřice už nastupovali dukláci s vidinou jistého postupu a po nejistém úvodu, zlepšenou hrou, převzali vedení a zaslouženě zvítězili.

Tímto prvním místem v turnaji si zajistili postup do celostátní soutěže junior NBA, ve které nás ještě letos čeká draft, ten nám přidělí tým NBA, jenž budeme na začátku příštího školního roku zastupovat.

ZŠ Dukelská reprezentovali :

Benešová Šárka, Skřivan Samuel, Reibergerová Charlotte, Koblasa Matyáš, Zeman Tomáš, Zevl Tomáš, Matoušek Jan, Zdráhal Sebastian, Vosátková Tereza, Hlaváčková Nela, Macková Amélie, Vratišovská Tetreza a Zemanová Aneta

Všem patří za předvedený výkon veliký dík.

Ekocentrum Vlašim – 4. ročník – Svět barev

Helena Brejlová | Aktuality

Dne 4.4.2024 se 4. třídy vypravily na výlet do Ekocentra ve Vlašimi. Děti se rozdělily podle tříd a postupně se zúčastnily programu Svět barev, navštívily Para zoo a měly možnost se projít ve vlašimském parku či navštívit místní cukrárnu. Součástí výletu byly samozřejmě nákupy v místním obchůdku se suvenýry. Nesmělo chybět občerstvení v podobě vydatných svačinek připravených z domova. Odměnou byla dětem krásně obarvená trička a nové společné zážitky (4.A červená, 4.B modrá a 4.C fialová). Děti se vracely nadšené a plné energie. Už se těší na další podobný výlet!

Text a foto: p.učitelky 4.ročníků

Krajské kolo Dějepisné olympiády

Marcela Vlkannova | Aktuality

V úterý 9. dubna proběhlo krajské kolo Dějepisné olympiády v Kladně. Naši školu reprezentoval Martin Schovánek, a to díky 2. místu v okresním kole. I v krajském kole se neztratil a umístil se na krásném děleném 14.-19. místě z celkového počtu 36 účastníků. Navázal tak na loňský úspěch Terezy Hrobské, která se v krajském kole umístila podobně. Martinovi gratulujeme a přejeme mu úspěchy i v dalších soutěžích a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

 

Co jsme v roce 2023 udělali pro životní prostředí?

Lubor Brázda | Aktuality, EVVO

Díky žákům se naše Základní škola Benešov, Dukelská 1818 může za rok 2023 pochlubit výsledky sběru vysloužilého elektrozařízení předaného ke zpětnému odběru společnosti Elektrowin o celkové hmotnosti 0,28 t. Ušetřili jsme tak spotřebu elektřiny a snížili produkci skleníkových plynů. Nespotřebovali jsme ropu, železnou rudu, měď a hliník, které jsou potřebné pro průmyslovou výrobu. Nahradili jsme je právě recyklací odevzdaných spotřebičů.

Konkrétní přínos obyvatel vyčísluje Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí, které na základě dosažených výsledků vystavil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin.

Vyplývá z něj, že díky našim odpovědným obyvatelům došlo za rok 2023 k úspoře produkce CO2 o 3,10 tun. Tipnete si, kolik smrků pohltí stejné množství CO2? 2 ks!

Také nebylo nutné vytěžit a spotřebovat 161,27 litrů ropy. Představte si, že z tohoto množství se pokryje spotřeba pohonných hmot auta např. na cestu z Prahy do Brna po dálnici D1 a to 7 krát.

Došlo také k úspoře 1 660,18 kWh energie. Asi stejné množství, jako kdybychom spustili cyklus myčky nádobí 1661 krát.

Z odevzdaného množství spotřebičů se podařilo vrátit do výroby 159,38 kg železa. Takové množství recyklovaného železa je možné použít pro výrobu 7 ks nových praček, aniž by bylo nutné těžit železnou rudu.

Recyklací vysbíraných spotřebičů se také podařilo získat 5,50 kg mědi, což stačí pro ražbu 979 1€ mincí, nebo 6,66 kg hliníku, který by stačil na výrobu 445 plechovek o objemu 0,33 l.

Pamatujte! Elektrozařízení obsahuje nejen dále využitelné materiály, ale také škodlivé látky. Odhozením do popelnice se elektrozařízení nedostanou k recyklaci, ale skončí nevyužité na skládce. Odevzdávejte spotřebiče na sběrný dvůr, nebo poslednímu prodejci při zakoupení nového!

Stáhnout (PDF, 2.3MB)

Poslední březnový týden ve znamení jazykových soutěží

Marcela Vlkannova | Aktuality

V pondělí 25. 3. 2024 se na příbramském gymnáziu konalo krajské kolo olympiády v ruském jazyce. Naši školu zde reprezentovaly hned dvě žákyně – Barbora Fantová z 9. B (kategorie ZŠ II) a Tajisija Ljušyna z 8. E (kategorie SŠ+). Obě soutěžící zvládly všechny úkoly skvěle. Taja se umístila mezi středoškoláky (!) na obdivuhodném 4. místě a Bára na krásném 8. místě.  

Ve středu 27. 3. 2024 pak na nymburském gymnáziu proběhlo krajské kolo olympiády ve francouzském jazyce. Také zde jsme měli své želízko v ohni – Patrika Janatu z 9. D. I on obstál v těžké konkurenci tvořenou žáky gymnázií a umístil se na skvělém 7. místě.

Všem soutěžícím moc gratulujeme a děkujeme za úspěšnou reprezentaci naší školy.

Mgr. Z. Tyrnerová

Benešovský Ámos 2024

Hana Procházková | Aktuality

Tuto anketu organizuje Odbor školství, kultury a sportu MÚ Benešov od roku 2017. Jejím smyslem je u příležitosti Dne učitelů poděkovat pedagogům i nepedagogům za jejich náročnou práci.
Tento ročník byl oproti minulým jiný v tom, že letos se vedení města rozhodlo ocenit nepedagogické pracovníky školy. Toto ocenění je projevem úcty k jejich práci, která je nedílnou součástí provozu školy.
Kategorie: nepedagogický pracovník – Ing. Dana Pitelková
Práce s knihami, to byla výzva pro ni přijmout práci v roce 2009 v nově vznikajícím INFORMAČNÍM A KOMUNITNÍM CENTRU (dále jen IKC) na Základní škole Benešov, Dukelská 1818.
Kategorie: zasloužilý pracovník – Jaroslava Vodrážková
V roce 2002 začala pracovat na Základní škole Benešov, Dukelská 1818 jako uklízečka, jak sama říká: strávila jsem krásných 19 let v příjemném prostředí s učitelkami a dalším personálem. Po této době v roce 2021 odešla do starobního důchodu.

Za vedení města se akce zúčastnil místostarosta Mgr. Jakub Hostek a radní Mgr. Zdeněk Zahradníček, kteří nominovaným nepedagogickým pracovníkům předávali ocenění.

Vedoucí Odboru školství, kultury a sportu Mgr. Ivana Kárová na závěr poděkovala všem oceněným, jejich blízkým, kamarádům a kolegům, kteří je přišli podpořit, i ředitelům škol za spolupráci.

Našim kolegyním gratulujeme a děkujeme za práci pro naši školu.

Hana Procházková, ředitelka školy

 

Okresní kola žactva Plavecko – běžecký pohár Benešov

Lenka Kunstová | Aktuality, Tělocvik

Žáci naší školy se úspěšně zúčastnili okresního kola Plavecko – běžeckých závodů v Benešově. 

Závodníci 1.-5.třídy plavali 50 metrů a běželi 500 metrů. 

Závodníci 6.-9- třídy plavali 100 metrů a běželi 1000 metrů. 

První tři závodníci postupují na krajské kolo, které bude 30.května ve Slaném. 

Gratulujeme. A všem závodníků děkujeme za účast a výbornou reprezentaci školy, i když se neumístili na medailových pozicích. 

Postupující jsou : 

1.-3. třída 

3. místo – Podešva Alex 

4.-5. třída 

2.místo Macková Amélie

6.-7. třída 

2.místo – Lukeš Jan 

1.místo – Svobodová Tereza 

8.-9. třída

1.místo – Růžička Ondřej 

3.místo – Fabián Aleš 

1.místo – Veselá Julie 

2.místo – Straková Karolína 

 

Čtvrťáci v MUD – Výstava Critters

Helena Brejlová | Aktuality

V březnu se čtvrťáci opět vypravili do našeho benešovského muzea MUD na interaktivní výstavu Critters – autorů Sebastiana Tomasso, Aidana Zukowskiho. Autoři výstavy vyzvali žáky, aby se vydali po pomyslné cestě časem, kterou vytváří náš současný životní styl a dala jim možnost nahlédnout do budoucnosti naší planety Země. Edukační program k výstavě byl velmi inspirativní a moc za něj děkujeme edukátorům Martinu Vlčkovi a Anně Hůlkové.

Text a foto: p.učitelky 4.ročníků

Velikonoční turnaj ve fotbale – 4. ročník

Helena Brejlová | Aktuality

Naše škola dne 19.3.2024 pořádala velikonoční fotbalový turnaj pro žáky 4. ročníku. Tento turnaj byl skvělou příležitostí pro naše žáky ukázat svoje dovednosti a zasoutěžit si s ostatními třídami. Každá třída hrála zápasy po 18 minutách, z toho 10 minut hráli chlapci a 8 minut hrála děvčata.

Výsledky:

1. Místo – 4.B

2. Místo – 4.C

3. Místo – 4.A

Všichni hráči dodržovali pravidla fair play a všechny děti měly možnost si zahrát. Za přípravu turnaje děkujeme paní učitelce Mgr. Pavle Plavcové.

Text a foto: p.učitelky 4.ročníků