Lidské tělo 1. – Kosti

Lidská kostra dospělého člověka je složena zhruba z 210 jednotlivých kostí, které tvoří základní opěrnou soustavu a dodávají lidskému tělu tvar. Jejich počet je značně variabilní, neboť mnoho drobných kostí se vyskytuje pouze u některých jedinců. Nejčastěji se jedná o sesamské kůstky nebo variabilní počet obratlů, ale vzácně se může jednat i o celé kosti. Kosti kostnatí postupně v průběhu stárnutí zhruba do věku dvaceti let. Při tomto procesu se mění chrupavčitá nebo vazivová tkáň na kostní.
Obecně má lidská kostra řadu funkcí, jako je opora, tvar lidského těla, krvetvorba a zásobárna některých minerálů. Jednotlivé funkce se liší s ohledem na jednotlivé kosti a stáří člověka. Obecně platí, že v dospělosti krvetvorba probíhá v plochých kostech a koncových částech dlouhých kostí.

Sandra Sochová, 5. D

 

Zdroj obrázku: