Informace k organizaci konce roku 2020 a začátku roku 2021

Hana Procházková | Covid-19

Vážení rodiče,

oznamuji vám, že žáci budou do konce tohoto týdne docházet do školy za stávajících režimových opatření. Pro základní školy platí, že půjdou do školy v tomto kalendářním roce naposledy v pátek 18. prosince 2020. Pondělí 21. a úterý 22. prosince 2020 budou vyhlášeny jako dny boje proti covidu. Rodiče budou po oba dny moci čerpat ošetřovné.

Po vánočních prázdninách začíná vyučování 4. 1. 2021 ve stejném režimu jako nyní.

 1. stupeň a 9. třídy prezenčně.
 2. – 8. ročník budou pokračovat v rotaci po týdnech, pokud na začátku roku 2021 nenastane změna.

Rotace od 4. 1. 2021 začíná takto:

– 7. ročník a 8. A, B prezenčně

– 6. ročník a 8. C, D na povinné distanční výuce

Po týdnu se prezenční a distanční výuka pro dané třídy v rotaci vymění.

Všichni žáci, kteří se vzdělávají prezenčně mají obědy přihlášené.

Obecně v týdnu, kdy budou žáci na povinné distanční výuce je potřeba si obědy přihlásit. Mají nárok na dotovaný oběd, který si mohou vyzvednout do jídlonosičů od PO do PÁ od 11,00 do 11,30.

Vážení rodiče,

jménem školy Vám a Vašim dětem přeji krásné Vánoce a úspěšný rok 2021

PaedDr. Hana Procházková 

 

 

Cesta medu

Hana Dvořáková | Aktuality, Školní družina

 

Od letošního října děti ve školní družině   navštěvují projektové odpoledne Cesta medu. Pro naši školu jej připravuje paní Ing. Hana Chmelová, která se včelám a včelaření věnuje téměř dvacet let a v současnosti je předsedkyní základní organizace Českého svazu včelařů v Benešově.

Po říjnových programech, které v doprovodu paní vychovatelky navštívily děti ze 2. oddělení (2.A) a 9. oddělení (3.B), pokračují projektová odpoledne i nyní, po návratu dětí zpět do škol.

Ve středu 25.11.2020 svou pozornost ke slovům lektorky obrátily děti z 1. oddělení (2. B). Celé odpoledne bylo citlivě připravené. Rozvržené mezi sdělování informací a hravé činnosti.

Děti se dozvěděly, jak včelka vypadá, kde bydlí, co je to nektar a co medovice, proč a jak vyrábějí včelky med, ale také jak a proč si vytvářejí včelí vosk. Děti už ví, že v úlech žije královna spolu s trubci a dělnicemi. Zaujalo nás vyprávění o práci dělnic, která je velmi různorodá a postupně se mění. Nejprve po sobě čistí buňku, ve které se vyvíjely, potom pomáhají krmit larvičky mateří kašičkou. Dalším vývojem se stávají stavitelkami. Teprve potom mohou být strážkyněmi česna (úlových dvířek) a nakonec mohou z úlu vyletět, coby létavky, a sbírat nektar, medovici nebo pyl. Poutavé bylo vyprávění o chování včelstva během zimy. O vzájemné spolupráci, zahřívání, střídání se, aby včelstvo zimu dokázalo přežít.

Zaujala i práce včelaře, jeho výstroj, stáčení medu v medometu. Tato část byla doplněna videem, takže děti  mohly vše pozorovat takřka „naživo“.

Po dnešku víme, že bez včeliček bychom neměli med, ale hlavně by nedošlo k opylování v přírodě a krajina kolem nás by ztratila svou pestrost a lidé by nebyli schopni vypěstovat dostatek potravin.

Nově získané vědomosti si děti prověřovaly v kvízech a hrách, které pro ně paní Chmelová připravila:

 • Doplnění těla včelky
 • Přiřazení počtů x části těla
 • Voňavé pexeso
 • Včelí taneček
 • Stavba plástve
 • Interaktivní postřehová hra
 • Pracovní list – 7 rozdílů, kontrolní otázky
 • Vyzkoušení si včelařských klobouků a pomůcek

 

Domů si každý odnesl krásnou barevnou papírovou květinku s včeličkou a úctu k drobné, neúnavně pracovité včelce a celému včelstvu, které  tak úžasně dokáže spolupracovat ve prospěch celého společenství.

Děkujeme za krásný zážitek a přejeme všem včeličkám i včelařům krásné  Vánoce,  pevné zdraví a příznivý rok 😊:

 • V lednu silný led, v květnu bujný med.
 • V únoru sníh a led – v létě nanesou včely med.
 • Teplý březen rozehřeje včelám srdce.

Text: Monika Krásenská

Foto: Monika Krásenská, Jana Kubálková

Čertovské učení v přípravce

Lenka Navrátilová | Přípravná třída

 V pátek  4.12.2020 se děti z přípravné třídy proměnily v nezbedné čertíky a andílka. Užili jsme si dopoledne plné čertovské zábavy.  Začali jsme skládáním obrázku čerta z plastových víček, potom jsme si zahráli čertovské hry a plnili pekelně těžké úkoly. Následovala módní přehlídka, kde jsme představili naše krásné kostýmy. Posledním úkolem bylo najít správnou cestu do pekla a vyzvednout si tam malou odměnu za dopolední snažení. Čertovské učení se nám moc líbilo.

 

Pěší výlet do Konopiště

Lenka Navrátilová | Přípravná třída

V pátek 26.11.2020 jsme se vydali učit a soutěžit do Konopišťského parku . Cestou jsme poznávali stromy, zvířata, řešili různé úkoly, házeli na cíl, běhali a pozorovali už téměř zimní přírodu. Medvěd Jiřík už se asi uložil k zimnímu spánku, protože i přes naše volání nevylezl, stromy byly holé a pod nohama nám praskala jinovatka. I když bylo chladné počasí, den strávený v přírodě se nám líbil.

 

Září v přípravné třídě

Lenka Navrátilová | Přípravná třída

Během prvního měsíce se děti seznámily, poznaly nejen svoji třídu, ale také školní jídelnu a hřiště s novými herními prvky. Konečně zjistily, jak to chodí v opravdové škole. V souvislosti se státním svátkem se seznamovaly nejen s informacemi o naší republice, ale také s patronem sv. Václavem. Přečetli jsme si legendu o sv. Václavovi a vyrobili si svatováclavskou korunu. Začátek školního roku zvládly děti na výbornou.

Výlet ekovláčkem do Konopiště

Lenka Navrátilová | Přípravná třída

V pátek 18.9.2020 vyrazily děti z přípravné třídy na výlet ekovláčkem do Konopiště. Nejdříve jsme se vydali na okružní jízdu Benešovem a potom kolem hájovny Želetinky do Konopišťského parku. Prohlédli jsme si zámecký park, navštívili medvěda Jiříka a výra Václava, povídali si také o posledním majiteli zámku Františku Ferdinandu d´Este. Na zámecké terase s krásným výhledem na Konopišťský rybník jsme si chvilku odpočinuli a posílili se svačinou. Na přání dětí jsme ještě navštívili dětské hřiště na Tuškově a potom se vydali pěšky na cestu zpět do školy. Cestou zpět stihly děti prozkoumat křížovou cestu se 14 zastaveními a lurdskou jeskyní a vyfotit se v nedalekém výklenku. Náš první výlet se vydařil a moc jsme si ho užili.