Hokej

Hokej je lední sport, hokej vznikl 19. století v Kanadě. Pravidla byla vytvořena v Montrealu v roce 1878, ale brzy se rozšířil i do Evropy. A později i částečně do Asie. Hra trvá tři  třetiny po dvaceti minutách , celkem tedy 60 minut čistého času. Mezi třetinami jsou dvě přestávky po patnácti minutách, hraje se na hokejovém hřišti, kde nastoupí na lední plochu šest hráčů za každý tým, všichni hráči mají brusle a hokejky. Cílem hry je vstřelit více gólů než soupeř. Hraje se malým, tvrdým, gumovým kotoučem, který se nazývá puk. Hokejka je na dolním konci zahnutá. Jeden z šesti hráčů je brankář, zbylých pět hráčů se rozděluje na tři útočníky a dva obránce. Útočnické pozice jsou levé křídlo, střední útočník (centr) a pravé křídlo. Útočníci spolu většinou hrají v útočných řadách, kde jsou vždy tři útočníci spolu. Často se vyměňuje celá pětka hráčů najednou. Většina týmů hraje na čtyři útočné řady a tři obrané dvojice. To se však může v různých zemích lišit. Hodně důležitý je ve hře také rozhodčí, bývají čtyři, dva hlavní a dva  čároví. Hlavní rozhodčí mají na starost regulérnost hry – posuzují fauly a udělují tresty. V hokeji jsou základní pravidla, která  omezují pohyb puku.  Je to zakázané uvolnění, vyhození kotouče mimo ledovou plochu a pozastavení mimo hru. Na dodržování těchto pravidel  dohlížejí čaroví rozhodčí

Hřiště

Hokejové hřiště je ledová plocha, na které se hraje lední hokej. Maximální rozměry jsou 61×30 metrů, minimální rozměry 56×26.