Vánoční hodina ve 3.C

Mgr. Jana Šeborová | Aktuality

Poslední hodina předmětu Člověk a jeho svět se nesla v duchu vánočních tradic. S paní učitelkou Evou Pojerovou a paní asistentkou Lenkou Menša jsme si společně povídali o vánočních symbolech (např. jmelí), zazpívali koledu, rozkrojili jablka, odhalili budoucnost při lití vosku a házeli jsme střevícem. Hodinu jsme si všichni moc užili.

S přáním krásných Vánoc a hodně štěstí do nového roku,

Kateřina Mikešová

Advent ve školní družině

Hana Dvořáková | Aktuality, Školní družina

JAK JSME PROŽILI ADVENT?

Společně jsme si vyprávěli o svých tajných přáních, psali Ježíškovi, kreslili i vyráběli. Odpočívali jsme při čtení vánočních příběhů a pohádek, při zpívání koled a v některých odděleních se vyprávělo i v tichu při svíčkách. Domů si děti odnášely vlastnoručně vyrobená přáníčka, ozdoby nebo vánoční chaloupky jako dekorace.

Při procházkách jsme obdivovali výzdobu našeho města, betlém na náměstí i vánoční strom. Děti jiskřily a radost z nich dýchala. Bylo krásné být s nimi v tomto čase.

Přejeme Vám krásné prožití vánočních svátků, hodně zdraví a spokojenosti v novém roce.

kolektiv vychovatelek

 

foto 1.A (8. oddělení)

foto 1.B (2. oddělení)

foto 1.C (5. oddělení)

foto 1.D, 4.C (1. oddělení)

foto 3.B (9. oddělení)

foto přípr. tř., 4.B (6. oddělení)

Vánoční čtení v 7. E

Marcela Vlkannova | Aktuality

Od doby první distanční výuky  jsme si zvykli v naší třídě na tradici večerního čtení v návaznosti na projekt Noc s Andersenem. Nejinak tomu bylo dnes poslední večer před vánočními prázdninami, kdy jsme se prostřednictvím programu Teams  spojili a přečetli si krásné zimní a vánoční příběhy. Rádi vám některé z nich doporučíme: 

Vánoční koleda, Charles Dickens

Jak Grinch ukradl Vánoce, Dr. Seuss

Sněhová královna, Hans Christian Andersen

Krásné Vánoce přeje

Třída 7. E

Pochvala aktivním němčinářům z 9. tříd

Marcela Vlkannova | Aktuality

Tentokrát patří velká pochvala aktivním deváťákům ze skupin 9. BC a 9. BD. Žáci si na celý prosinec připravili pro paralelní skupiny krásné adventní kalendáře, ve kterých jsme aktivně procvičovali a ověřovali naše znalosti z cizího jazyka. 

Všem zapojeným děkujeme za aktivitu a těšíme se na další společné projekty.

Mgr. Z. Tyrnerová, Mgr. M. Vlkannova

Maruška Podhorská nazpívala píseň pro děti se srdeční vadou

Marcela Vlkannova | Aktuality

Hlas Marušky zní ve sborovém zpěvu písně Modlitba, kterou si od 11. prosince, v den, na který připadá Světový den dětství, můžeme pustit přes server YouTube. Jako nadaná zpěvačka dochází Maruška do Dětského pěveckého sboru Domu dětí a mládeže Benešov, kde pod vedením sbormistryně Mgr. Aleny Vašákové připravovala nahrávku písně spolu s natočením videoklipu.

Písničku složila Mgr. Jana Štychová, jejíž dvě děti se s vadou srdce narodily. V úvodu zazní úryvek z knihy Andělé v mých vlasech irské mystičky Lorny Byrne, celý text a melodie jsou pak vlastní tvorbou paní Štychové. „Modlitba vznikla na podporu dětí se srdeční vadou a jejich rodin a také jako poděkování lékařskému týmu Dětského kardiocentra v Motole,“ uvádí autorka.

Finální podobu píseň získala v nahrávacím studiu pana Martina Hájka v Praze a videoklip byl natočen v Mateřském centru Hvězdička v Benešově. Vystupují v něm členové sboru spolu s dětmi zastupujícími Srdíčkáře, spolek dětí se srdeční vadou a jejich rodiče.

Písnička je opravdu nádherná, při jejím poslechu člověka doslova „mrazí“. Dostaneme tak příležitost uvědomit si, že zdraví není samozřejmostí. Naopak, spousta z nás o něj musí bojovat a těmi největšími bojovníky jsou často děti a jejich rodiče.

Píseň si můžete poslechnout zde: Srdíčkáři – Modlitba (oficiální video) – YouTube

 

 

Zdroj:

rozhovor s Mgr. Alenou Vašákovou

rozhovor s Mgr. Janou Štychovou

www.srdickari.cz

 

Mgr. Ludmila Bednářová

 

Čertí odpoledne

Hana Dvořáková | Aktuality, Školní družina

         Od 2.12. do 8.12. probíhalo ve ŠD čertí odpoledne, které si paní vychovatelky pro svá oddělení připravily. Většina dětí přišla už do školy v kostýmech čertů, andělů a dokonce se mezi nimi našel i Mikuláš.

         Celé odpoledne se soutěžilo v různých disciplínách (např. skákání v pytli, nošení brambory na lžíci, závod v běhu v obřích tlapkách, skládání čertích puzzlí, navíjení čertů, hod na cíl atd.). Mezi jednotlivými soutěžemi se tančilo nebo děti luštily mikulášské křížovky a kvízy.

          V závěru čertího odpoledne dostal každý mikulášskou nadílku.

Vychovatelky ŠD

 

Foto 1.A ( 8. oddělení)

Foto 1.B (2. oddělení)

Foto 1.C (5. oddělení)

Foto 1.D (1. oddělení)

Foto 2.B (3. oddělení)

Foto 3.B (9. oddělení)

Němčina zábavně

Marcela Vlkannova | Aktuality

Učení cizích jazyků nemusí znamenat jen nudné opakování slovíček a poslouchání audionahrávek. Prosincové seznámení se s němčinou jsme společně s žáky osmých ročníků pojali hravě a první osvojená gramatická pravidla ověřili ve vánoční virtuální únikové hře při projektu Es weihnachtet. Děti si tak zopakovaly znalosti, které jim první čtyři měsíce s druhým cizím jazykem přinesly. Po vyluštění záludných úkolů jim zadaný kód pomohl odemknout na obrazovce počítačové plochy cestu do cíle. Nejlepšími luštiteli ze soutěžních skupin byli: 

Skupina 8. CDE

  1. Johana Vášáryová 8. C, Nikola Vykouková 8. C
  2. Gabriela Kášková 8. C, Kateřina Sirotková 8. C 
  3. Ondřej Doupovec 8. D, Štěpán Walter 8. C

Skupina 8. BC

  1. Antonín Šremer 8. B, Antonín Padevět 8. B
  2. Josef Provazník 8. C, Filip Pejša 8. C
  3. Nela Kačengová 8. C, Lucie Paloučková 8. C

Mgr. Z.  Tyrnerová, Mgr. M. Vlkannova

Společenský den

Marcela Vlkannova | Aktuality

V pondělí 13. 12. proběhl v 7. A projektový den s názvem „Společenská etiketa“. Ráno se žáci sešli ve třídě ve společenských šatech. Nejprve se dozvěděli, jaké oblečení je vhodné pro slavnostní příležitosti, poté si společně užili módní přehlídku. Druhou hodinu si děti zahrály moderní pojetí pohádky O dvanácti měsíčkách. Následně se žáci sešli u slavnostně prostřeného stolu, kde si povídali o etiketě stolování, vánočních zvycích a tradicích. Ke konci pěkného dne byl připraven společenský tanec. Do třídy zavítali i žáci devátého ročníku a předvedli, jak se tančí cha-cha. Nechyběly ani taneční soutěže a volná taneční zábava. Den plný zážitků, zábavy a zároveň učení si všichni náramně užili.

Mgr. Markéta Novotná