Může být AI náš kamarád a terapeut?

Kateřina Podhorská | Aktuality

Odpověď na tuto i další otázky týkající se umělé inteligence poskytl žákům mediální výchovy šestého a sedmého ročníku workshop od SlowTech Institute, který proběhl 17. června. Program nabídl bezpečný prostor pro sdílení zkušeností dětí a pojmenování negativ i pozitiv užívání umělé inteligence. Děti ve skupinách diskutovaly, která sdělení a informace je vhodné AI chatbotovi nebo virtuálnímu společníkovi svěřit. Důraz byl kladen zejména na to, že na druhé straně důvěrné konverzace je pouze naprogramovaný stroj, který zpracovává naše data. Stejně jako u sociálních sítí neplatíme ani za základní verze AI chatbotů penězi, ale svým časem, a hlavně soukromými informacemi. Chatboti navíc nejsou vázáni slibem mlčenlivosti jako například terapeuti a na rozdíl od nich nám ani nemusí poskytnout relevantní rady a pomoc. Tato rizika je třeba mít na paměti a s problémy se svěřovat rodičům, učitelům, kamarádům a odborníkům.

Mgr. K. Podhorská