Nejmenší zvířata světa

Savci

Mezi nejmenší savce patří hned dva druhy. Jedním z nich je netopýrek thajský, přezdívaný také jako ,,čmeláčí netopýr”. Jeho tělo měří kolem tří centimetrů a rozpětí křídel kolem třinácti centimetrů, a tak se jedná o nejmenšího savce podle velikosti. Jeho váha se pohybuje v rozmezí 2 až 2,5 gramů. Žije pouze v Thajsku, konkrétně v thajském národním parku a v jeho okolí.

Dalším druhem je bělozubka nejmenší. Jedná se o nejmenšího savce podle hmotnosti, její váha je v průměru 1,8 gramů a její délka 4 centimetry. Stejně jako většina malých živočichů se nedožívají moc dlouho (cca 1 rok). Většinou obývají středomoří a některá místa Asie a Afriky, ale my je od roku 2017 můžeme spatřit i u nás v ZOO Praha.

Ryby

Nejmenším druhem ryb je Paedocypris. Tyto ryby dorůstají délky cca 8 milimetrů a patří do skupiny kaprovitých. Živí se hlavně planktonem. Vyskytují se hlavně v bažinatých oblastech jihovýchodní Asie.

Ptáci

Posledním druhem je kalypta nejmenší, tento druh patří mezi ohrožené. Jedná se o kolibříky, kteří dorůstají délky maximálně 6 centimetrů a váží cca 2 gramy. Živí se převážně rostlinným nektarem. Mají světle modrý až zelenkavý hřbet a světlou spodní část těla.

Vlasta Horáková, 9. A