8. a 9.třídy v kině

 V úterý 19. listopadu jsme my, žáci devátých a osmých tříd, měli tu možnost vidět úplně první premiéru dokumentárního filmu 1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu. Autorem filmu je Karel Strachota, který byl s námi v kině a účastnil se následné besedy. Před filmem nám připomněl důležité události a celkovou situaci v Československu před sametovou revolucí.

Film vypráví příběh Petra Kořínka, který sní o emigraci a nakonec se mu to i povede. Získá pas ve Francii a najde si práci. Je mu ale smutno, a proto si posílá dopisy s nejlepším kamarádem Martinem a s rodiči. Právě tyto dopisy, archivní záznamy a dobové fotografie provází diváka celým filmem.

Po zhlédnutí filmu jsme se mohli ptát na otázky ohledně filmu a období sametové revoluce přímo pana autora.

Mně osobně se film líbil a určitě bych ho doporučila všem žákům 8. a 9. tříd, protože sametová revoluce byla významným okamžikem pro Československo a měli bychom znát alespoň některé příběhy z té doby.

Na celý film se můžete podívat na stránce: https://www.jsns.cz

Šárka Neuwirthová, 9. A