Hra na akordeon

Akordeon neboli harmonika je tahací harmonika a patří do skupiny nástrojů dechových. Hra na akordeon je poměrně náročnou záležitostí. Některé typy mají klávesy a jiné knoflíky. Někdy si můžeme vybrat jenom knoflíkovou, ale nejčastější je ta s klávesami. Každá harmonika má měch, který musí hráč nebo hráčka roztahovat a stahovat. Harmonika je vlastně zmenšenina varhan, ale varhany jsou těžší.

HISTORIE: První akordeony začal v roce 1822 stavět Friedrich Buschmann v Berlíně, pojmenoval je Handäoline. Patent na nástroj s názvem akordeon získal v roce 1829 vídeňský nástrojář Cyrill Demian.

TYPY AKORDEONŮ

Klávesový (pianový) akordeon-  má v diskantové části (pravá ruka) klaviaturu s rozsahem                

většinou od dvou do tří oktáv.

Knoflíkový akordeon – má v diskantové části (pravá ruka) několik řad knoflíků.

Andrea Procházková, 5. B

Zdroje: